Vánoce v klidu aneb 5 tipů, jak si užít adventní čas

Nechceme vás příliš děsit, ale po roce začínají Vánoce pomalu klepat na dveře. Pokud už nyní cítíte lehké mrazení za krkem, zkuste se na ně pro změnu připravit s předstihem. Díky tomu si stihnete užít adventní čas a místo pobíhání v přeplněném nákupním centru si užijete společné chvíle se svými blízkými. Jak na to?

Je na čase vytvořit si seznam

Orosí se vám čelo jen, co slyšíte cinkání rolniček? Pak je dobré vzít si na pomoc čistý papír a napsat si seznam všech úkonů a událostí, které pro vás znamenají Vánoce. Ať už potřebujete najít perfektní úklidovou firmu, která váš domov připraví na nejkrásnější období v roce nebo potřebujete sehnat dárek pro kolegyni na tajného Ježíška, díky seznamu půjde vše daleko jednodušeji a dopřejete si dostatečné množství času.

Zimní minihrneček - Nalej

Vše si v klidu naplánujte

Vánoce jsou ten nejdůležitější čas na vytáhnutí diářů a dokonalé plánování. Sedněte si s úzkou i širokou rodinou a srovnejte vzájemné představy o vánočním času tak, aby byla spokojená jak babička, která se těší na rodinné setkání, tak syn, který chce mít dostatek času i pro své kamarády. Tím, že zjistíte své představy, jistě najdete takové řešení, které bude schůdné pro všechny zúčastněné a vy nebudete na poslední chvíli řešit žádné zklamání ani rozdílné představy o vánočním volnu.

Nákupy nenechávejte na poslední chvíli

Nakupování vánočních dárků by mělo být radostí, ne nutným zlem, které si chcete co nejdříve odškrtnout. Proto je ideální nakupovat během celého roku, kdykoliv vás něco cvrnkne do nosu. Pokud jste se letos opět nepoučili a začínáte cítit velký shon a stres, co komu koupit, vsaďte na dárkové poukazy. Ať už zvolíte poukaz na manikúru nebo cestu kolem světa, jistě nešlápnete vedle.

Nebojte se delegovat

Představa o dokonalých Vánocích zahrnuje velké množství úkonů, které je nutné splnit a nedivili bychom se, kdyby se vám pod tíhou seznamů rozklepaly kolena. Předtím, než zahodíte své představy, zkuste delegovat. Vánoční úklid dokonale zvládne úklidová firma nebo manžel, deset druhů cukroví můžete upéct se svojí kamarádkou nad lahví vína a tvorbu vánočních dekorací můžete přenechat dětem nebo zkušené floristce. Díky tomu budete mít čas na vychutnání si svařáku na adventních trzích, setkání s kamarádkami nebo třeba dočtení knížky.

Lada - svítící lucerna

Berte to s klidem

Pocit na omdlení a přemíra stresu nás může vyvést z míry, nicméně když si oživíte vzpomínky na loňské Vánoce, jistě se vám nevybaví dokonale uklizená domácnost, ale společné sledování pohádek nebo nadšené výrazy dětí při rozbalování dárků. Pokuste se proto na chvíli zastavit, nadechnout a zapátrat ve své hlavě i srdci, co je pro letošní Vánoce opravdu důležité a na co je nutné se zaměřit. Možná vám to usnadní nejen předvánoční úkony, ale třeba i vymýšlení dárků, které opravdu potěší!

Vánoce budou takové, jaké si je vytvoříme. Proto se soustřeďte zejména na své touhy, přání a ideální podobu Vánoc, která vám bude dělat radost bez zbytečných vrásek či stresu - jen tak si budete vánoční čas užívat a vzpomínat na ně ještě dlouhé roky poté.